Ha Haber

Dedektör

Gömü, hazine, değerli element, kaybolan eşya, güvenlik araması, görüntüleme sistemleri gibi birçok alanda kullanılan arama cihazlarıdır. Ancak genel olarak bilinen tanımı ile anlatacak olursak; Toprak altına göndermiş olduğu sinyallerle, değerli olarak nitelendirilen madenlerden veya cisimlerden dalga şeklinde gönderdiği sinyalleri geri bildirim yoluyla tekrar alan ve sinyalin verdiği bilgilere göre dijital haritalar oluşturup bunun sinyallerini veren cihazlara dedektör denir.

Dedektör
26 Ocak 2021 - 17:50

Dedektör; gömü, hazine, değerli element, kaybolan eşya, güvenlik araması, görüntüleme sistemleri gibi birçok alanda kullanılan arama cihazlarıdır. Ancak genel olarak bilinen tanımı ile anlatacak olursak; Toprak altına göndermiş olduğu sinyallerle, değerli olarak nitelendirilen madenlerden veya cisimlerden dalga şeklinde gönderdiği sinyalleri geri bildirim yoluyla tekrar alan ve sinyalin verdiği bilgilere göre dijital haritalar oluşturup bunun sinyallerini veren cihazlara dedektör denir. Dedektörler genel olarak toprak altına göndermiş olduğu elektromanyetik sinyaller oluşturur ve bu sinyallerin çarpma şekli, sertliği, dengesi, derinliği, emilimi vb gibi gelen verileri toplayıp bu verileri okuyup kullanıcısına belli bir değer olarak gösterir.

Bu arama cihazları sayesinde şu zamana kadar binlerce gömü, altın veya değerli denebilecek tarihi kalıntılar bulunmuştur. Bu tarihi kalıntıları teknolojik gelişmişliğine göre üst düzey tarama özelliği olan dedektörler bulmuştur. Türkiye ise bu konuda aslında biraz geri durumdadır. Şöyle ki Avrupa’ da veya diğer ülkelerde dedektör teknolojisi geliştikten çok sonra Türkiye’ ye gelmektedir. Bu durumda da Türkiye eski teknoloji dedektörler her daim getirilirdi.

Ancak Nokta Makro Dedektör piyasa girdiğinden beri birçok yeni dedektörler ve dedektör teknolojileri zamanından çok daha önce Türkiye’ye getirmeyi başarmıştır. Üstelik yeni dedektör teknolojileri daha Avrupa pazarında yerini almamışken bu ürünler Türkiye’de satışta olmaya başladı. Çünkü Nokta Makro Dedektör teknolojiyi çok yakından takip etmekte ve yapılan tüm ARGE çalışmalarını titizlikle incelemektedir. Başarılı olabilecek tüm dedektör teknolojileri ilk üretim bandından çıktığında hızlı ve çevik davranmamız nedeniyle Türkiye pazarında olduğu kadar Dünya pazarında da en büyüğüz.

Invenio Gerçek Zamanlı Görüntüleme Dedektörü

Dedektörlerin İşleyişi Nasıldır?

Dedektörler gönderdiği sinyaller sayesinde gerek derinlik algısı gerek hedefin sertliği gerek sinyal gücü gerek toprak yapısına göre geri aldığı sinyalleri dijital ekrana veren gelişmiş sinyal okuyucu bir cihazdır. Bu cihaz aslen gönderdiği sinyalleri okuyabilme becerileri ile donatılmıştır.

Yarasalar gece karanlığında yön bulmak için ses dalgalarını kullanır. Kaldı ki gözleri görmez ancak kulakları çok iyi duyar. Çıkardıkları bu özel sesleri etrafa yayarak yolunun üstündeki nesnelere veya engellere çarparak ses dalgalarının geri gelmesi sonucu zihninde oluşturduğu yapay ses haritalarına göre yönlerini belirleyip ilerlerler. Yarasaların bu temel özelliğini fark eden insanlar birçok şekilde de bu ses dalgalarının sinyallerini kullanmayı başarmıştır. Tıpkı yarasaların ses dalgaları ile yönünü bulduğu gibi dedektörler de yaydıkları ses dalgalarıyla toprak altında görünmeyen nesnelere gönderdiği sinyalleri geri alarak dijital ekranda bir harita oluşturur. Oluşturulan bu dijital haritalar, toprağın cinsi, sinyalin geri geliş sertliği ve emilimi gibi özellikleri derleyip oluşmaktadır.

Nokta Makro Çocuk Dedektörü

Dedektörlerin Özellikleri

Dedektörler gelişmiş teknolojik cihazlar olarak karşımıza çıkar. Karışık algoritmasını çözmek için ancak kendi içinde barındırdığı okuyuculara ihtiyaç vardır. Bu okuyucular dedektörün asıl yeteneğini gösterir. İşte bu sinyal gönderme kalitesi ve okuma gücü dedektörün kalitesini gösterirken en kaliteli dedektörler de bu özellikler her daim güçlüdür. İşte sahte dedektörlerin en büyük zayıflığı da burada başlar. Bu yüzden sahte dedektörler istenilen sonucu vermezler.

PulseDive Dalış Dedektörü

Kaliteli Dedektör Nereden Alınır?

Kalite ve doğru dedektörün özelliklerini de bildiğimize göre en önemli şeyin bu dedektörü alabileceğimiz güvenilir yeri bulmaya gelmiştir. Burada yardımınıza arena dedektör çıkmaktadır. Arena dedektör 20’ ye yakın şubesi ve binlerce müşterisi ile yılların deneyimini harmanlayıp en kaliteli dedektörleri en uygun fiyata bulabilirsiniz. Üstelik satın alım işlemi sonrasında eğitim ve destek hizmetleri de verilmektedir. Ayrıca 7/24 hizmet ve iletişim desteği sayesinde de piyasada müşteri desteği veren ve satış sonrası destek bakımından en iyi dedektör üreticisi olmuştur.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları hahaber.com.tr'ye aittir, haberleri izinsiz ve kaynak belirtmeksizin kopyalamayınız.